Унікальний човен-довбанку, знайдений на Житомирщині, помістять у саркофаг

13.10.2021

Рідкісну знахідку – деревлянський човен-довбанку, знайдений у Житомирській області, помістять у спеціальний саркофаг. Мета – зберегти його від впливу навколишніх факторів, які можуть зруйнувати цінний артефакт. Кошти на саркофаг виділить ТОВ «Пержанська рудна компанія».

Зокрема, на проєктування та виготовлення саркофагу планують виділити 600 тисяч гривень. Артефакт знайшли ще кілька років тому, але відкопали лише тепер під час археологічної експедиції. 9-метровий старовинний човен підняли з річки Уборть у Житомирській області.

Так звана «довбанка» наразі перебуває в приміщенні, де раніше був столярний цех. Краєзнавець з Олевська Юрій Халімончук, у січні розповів Укрінформу що старовинний човен-довбанку щодня обробляють спеціальним розчином, аби зберегти його для майбутнього музею. Попри вживані заходи, умови для тримання човна там не найкращі. Це унікальна річ, яка пролежала у воді сотні років і є гостра необхідність зберегти її для майбутніх поколінь.

Про те, що умови зберігання човна поки що не найкращі – свідчить відео, опублікована місцевим активістом Олександром Ігнатьєвим у Facebook. На кадрах видно, що приміщення дуже старе, а температурні коливання в ньому можуть бути нестабільними. Неналежні умови зберігання здатні згубно повпливати на структуру деревини. Зокрема, судно може розсохнути та розколотися. Зазначимо, унікальний човен зроблений із цільного шматка дерева, а саме – сосни.

Судно називають «довбанкою», тому що наші пращури видовблювали його просто в стовбурі. Краєзнавці припускають, що човен використовували торговці, адже через річку Уборть до Прип’яті, а потім і до Дніпра проходили торгові шляхи до столиці.

Археологи кажуть, що вік довбанки може сягати 2-3 сотні років, а може й більше, йдеться в сюжеті ТСН. А використовувати її могли деревляни – східнослов’янське плем’я. Відомо, що жили вони у VI-X століттях на українському Поліссі. Це вже не перша така знахідка. 5 років тому ще більший човен підняли з річкового мулу на Волині. Зараз він у музеї, але через недофінансування українці можуть утратити і цю пам’ятку.

Читайте також: Архітектор показав, як палац Терещенків на Житомирщині виглядав 100 років тому

newday.org.ua