5 випадків ботулізму на Житомирщині: отруїлися консервованими кабачками, грибами та салом

26.06.2019

Про це інформує прес-служба Держпродспоживслужби в Житомирській області, передає Житомир online.

«В поточному році вже зареєстровано 7 побутових випадків захворювання на ботулізм, внаслідок яких постраждало 7 дорослих осіб (с.Суховоля та с.Тальки Новоград-Волинського району, с.Іванківці та с.Вигнанка Любарського району, смт Першотравневе Овруцького району, міста Новоград-Волинський та Бердичів). Причинами отруєння стали також продукти домашнього виготовлення: кабачки консервовані, ікра кабачкова, сало консервоване, консервовані гриби, тушонка з яловичини», – йдеться у повідомленні.

За інформацією Держпродспоживслужби, минулоріч в області було зареєстровано 5 випадків захворювання на ботулізм. «Упродовж 2018 року в Житомирській області було зареєстровано 5 побутових випадків захворювання на ботулізм, внаслідок яких постраждало 5 осіб, в т.ч. 1 дитина 6 років (жителі Новоград-Волинського, Малинського, Ємільчинського, Житомирського районів та м.Бердичева). Випадок в Ємільчинському районі закінчився летально (дорослий чоловік). Причинами отруєння стали продукти домашнього виготовлення: домашня тушонка та консервовані гриби», – інформують фахівці.

Довідково:

Ботулізм – це дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне токсико-інфекційне захворювання, яке виникає при вживанні продуктів, заражених мікробом групи клостридій. Збудником є бактерія – Clostridium botulinum. Спори клостридій у великій кількості присутні в ґрунті, де можуть існувати довгі роки, у кишечнику багатьох тварин, звідки з фекаліями потрапляють у ґрунт, а також в мулу озер і морів від риб, молюсків. Харчові продукти, забруднені цим мікробом і недостатньо оброблені, стають причиною захворювання на ботулізм.

Сам збудник – не небезпечний для здоров’я людини, небезпечний – ботулотоксин, що виробляється бактеріями. Спори дуже стійкі до дії факторів зовнішнього середовища, вони не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 5 годин. Збудник розмножується в анаеробному середовищі (середа, в якій немає кисню), при цьому виділяється ботулотоксин. Він менш стійкий до нагрівання. При нагріванні до 80°С токсин частково розпадається, при кип’ятінні тривалістю 10-15 хв. руйнується повністю. Ботулотоксин – одна з найсильніших отрут, що зустрічаються в природі. На сьогодні відомо 7 видів ботулотоксину: А, В, С, D, E, F, G, з яких найчастіше отруєння серед людей спричиняють А та В токсини, рідше Е (винятково рідко F).

Продукти, які найчастіше можуть бути джерелами отруєння: консервовані гриби, овочі, фрукти, м’ясні і рибні продукти – копчена, в’ялена, солона, консервована риба, шинка, тушонка, вакуумні ковбаси та копченості, іноді причиною отруєння може стати приправа або часник, залитий рослинним маслом для збереження, але без підкислення, перець чилі, погано промита картопля, запечена у фользі. Характерно, що спори клостридій знаходяться в зараженому продукті не рівномірно, а зосереджені у визначених ділянках. Тому з однієї банки або одну і ту ж копчену рибу може їсти вся сім’я, а захворіти можуть лише один або кілька людей, які споживають в їжу ті ділянки консерви, в яких були спори збудника та ботулінічний токсин.

Механізм передачі ботулізму – фекально-оральний або контактний (при рановому ботулізмі). Шляхи передачі захворювання можуть бути харчові, повітряно-пилові (при ботулізмі грудних дітей) або контактно-побутові.

Фото: smak.ua

Читайте також: У державній аптеці Олевська відсутні знеболюючі ліки для онкохворих

newday.org.ua

консервація