За роки Другої Світової населення Коростеня зменшилося в 14 разів

07.08.2018

Сьогодні,  7 серпня, – страшна дата для Коростеня. Саме в цей день 1941 року після кровопролитних боїв для міста настали чорні дні окупації.

Про це пише газета “Голос громади Житомирщини”.

Нині історики вже відверто говорять, що Рядянський Союз і Німеччина були союзниками, однак обоє готувалися до війни. Лихо було неминучим, питання стояло лиш у тому, хто перший нападе. Коростень був стратегічною крапкою на карті війни, важливим залізничним вузлом і за час ІІ Світової кілька разів переходив з рук у руки. Поки у «верхах», схилившись над картою, вершили долі територій, прості коростенці піднялися на захист своє рідної землі, віддаючи власні здоров’я та життя.

У перші дні війни місто, а особливо станція піддавалися безперервним нальотам німецьких бомбардувальників, але залізничний вузол не зупиняв своєї роботи. На території міста і району діяли групи підпільників і партизан. Гітлерівці жорстоко розправлялися з патріотами. За час окупації в Коростені було розстріляно 16733 чоловік, 15 повісили, ще 1803 людини вивезли до Німеччини. Населення міста за роки війни зменшилося в 14 разів.17 листопада 1943 року Коростень був звільнений. Але німецьке командування не могло змиритися з втратою такого важливого опорного пункту і в ході контрнаступу ворог знову оволодів містом. 28 грудня повторно і остаточно звільнили Коростень від загарбників.

Жителі міста поважають і пам’ятають своїх визволителів – як земляків, так і уродженців далеких земель, які, ні на мить не вагаючись, віддали власні життя заради миру на землі. Серед них – казах Обдула Усенов, який під час звільнення Коростеня ціною свого життя перегородив шлях ворожим танкам, і російський льотчик Іван Поляков, який таранив фашистський літак в повітряних боях за Коростень. Обом посмертно присвоєні звання Героя.

Про подвиги тих далеких днів сьогодні нагадують численні меморіали, зокрема, величні Кургани Слави на честь визволителів міста, братські могили воїнів, які полягли в боях за Коростень. Безсмертним пам’ятником героїзму наших бійців стало і підземелля старої фортеці під річкою Уж. Тут в листопаді 1943 року в оточенні гітлерівців тримали смертельну оборону безстрашні військові.

Древлянська столиця багато разів згадувалася в оперативних зведеннях Інформбюро. Шести з’єднанням і частинам, що відзначилися в боях за звільнення міста, було привласнене найменування «Коростенських».

Звісно, на війні, як і загалом у житті – наче у вірші поета-земляка Олександра Олеся: «З журбою радість обнялась». Наступ наших військ був у той час таким стрімким, що траплялися й курйози. Один з таких випадків під Коростенем згадував учасник бойових дій, орденоносець Георгій Хохлов. Німці готувалися зустріти Новий рік, але змушені були терміново відступати, і батареї Георгія дісталася відмінно обладнана землянка з ошатною новорічною ялинкою, піаніно і накритим святковим столом, де вони і зустріли Новий 1944 рік.

145434127027d

Урочиста церемонія окупантів на німецькому братському кладовищі в Коростені. Зима
1941-1942 рр.