Святий Макарій Овруцький мав дари зцілень та прозорливості

29.01.2018

Газета «Голос громади Житомирщини» минулої осені започаткувала серію публікацій про Собор святих землі Житомирської. Це 16 Божих угодників, які народилися або жили і служили Богу в нашому краї.

З благословіння митрополита Житомирського і Новоград-Волинського Никодима, журналісти зустрілися з протоієреєм Сергієм (Грицаюком). Найперше, батюшка відповів на запитання кореспондента: «Що потрібно зробити, щоб стати святим?».

«Необхідно любити Бога й ближнього. У кожного святого був свій шлях до спасіння, але всі вони пломеніли любов’ю і до Бога, і до ближнього», – наголошує отець Сергій.

Також представники газети запитали священика, чим керується церква, коли розглядає можливість зарахування до лику святих.

«Є певні критерії, такі як: благочестиве побожне життя; добрі справи, які святий творив при земному житті; і всі чудеса, які звершувалися і звершуються після його праведної кончини», – розповідає отець Сергій.

Перша неділя після П’ятидесятниці називається Неділею всіх святих. Цього дня церква згадує святих  усієї землі. Але кожна єпархія особливо прагне вшанувати небожителів, які народилися чи подвизалися в межах єпархії. Житомирський край також багатий на святих подвижників Божих. Не дивлячись на те, що вони подвизалися на території різних країн, але всі мають відношення до Житомирської єпархії.

Великим є Собор святих угодників і чудотворців землі Житомирської. З впевненістю можна сказати, що нам відомі імена далеко не всіх святих, які своїми подвигами і чудесами освятили землю Житомирську.

До складу Собору Житомирських святих входять: святителі Серафим, Мардарій,  преподобномученик Макарій, священномученики Фаддей, Прокопій, Аркадій, Амвросій, Парфеній, Олександр, Максим, Арефа, Мирон, Павло, Василій, мученики Миколай та Віра.

Це не повний перелік святих угодників Землі Житомирської, імена їх знає Сам Господь.

СВЯТИЙ МАКАРІЙ ОВРУЦЬКИЙ МАВ ДАРИ ЗЦІЛЕНЬ ТА ПРОЗОРЛИВОСТІ

У черговому випуску газети, який вийшов днями, продовжили розповідь про Собор Житомирських святих. З благословіння митрополита Житомирського і Новоград-Волинського Никодима, ексклюзивну інформацію продовжив розповідати протоієрей Сергій (Грицаюк). Віднедавна отець Сергій є архієрейським намісником Свято-Хрестовоздвиженського кафедрального собору м. Житомира. До речі, над вхідними дверима у цьому храмі розміщена фреска Собору Волинських святих (день вшанування – 23 жовтня). Собор всіх святих, у землі Волинській просяялих, об’єднує також і угодників Божих з Житомирщини.

Напевно, для нас найвідомішим і найулюбленішим святим з Житомирської землі є Макарій Овруцький – захисник невинних, помічник бідних, опора слабких, цілитель хворих.

«Преподобномученик Макарій, архімандрит Овруцький, Канівський, ігумен Пінський, Переяславський чудотворець», – так іменує подвижника православний церковний календар, відзначаючи його пам’ять 7 (20) вересня (кончина) і 13 (26) травня (перенесення мощів).

Часточкам мощів та іконам святого віряни можуть поклонитися в храмах різних регіонів України, зокрема і в древній Василіївській церкві в Овручі. Біля храму вдячні овручани встановили скульптуру улюбленому святому.

Угодник Божий народився на межі XVI–XVII ст. у сім’ї овручан Токаревських. Замолоду він прийняв чернецтво в Успенському монастирі рідного Овруча і з часом став настоятелем цієї обителі, відомої з XVI ст. Після її розорення іновірцями подвижник тимчасово був настоятелем у Куп’ятицькому монастирі поблизу білоруського міста Пінська. Пізніше Макарія перевели у Канівську обитель.

На сайті «Церковної православної газети» автор Владислав Дятлов розповідає про дари зцілень і прозорливості, якими став відомий святий Макарій у Каневі.

«Так, молитвами преподобномученика Макарія, під час служби, яку він звершував у навечір’я Богоявлення, зцілився місцевий сліпець. Інший випадок зцілення хворого, над яким подвижник звершив соборування, мав місце під час поїздки преподобномученика Макарія з Канева до Переяслава. А прозорливість подвижника виявилася в передбаченні ним розорення Канева і своєї кончини», – пише Владислав Дятлов.

Преподобномученик Макарій, за переказами, передбачив лиха, які спіткають Канівський монастир і місто: голод, польське і татарське нашестя. У вересні 1678 р. місто Канів і монастир були розорені дотла, самого архімандрита стратили турки за відмову видати їм монастирські скарби. Поховані в обителі нетлінні мощі преподобномученика Макарія були знайдені 1688 р. і урочисто перенесені до Переяслава. У 1942 р. мощі були перенесені до Троїцької церкви Черкас, а з 1965 р. перебувають у кафедральному соборі на честь Різдва Пресвятої Богородиці в Черкасах.  У пам’ять про нього освячено кафедральний собор у сусідньому єпархіальному центрі – Полтаві.

ЗЦІЛЕННЯ ТІЛЕСНІ ТА ДУХОВНІ

Як повідомляє сайт cpg.in.ua, у «Житії» преподобномученика Макарія є два епізоди, які особливо яскраво свідчать про мудрість і смирення подвижника.

Напоумлюючи одного молодого чоловіка, який вів розпутне життя і нарікав, що родичі примушують його до тривалої молитви, преподобномученик Макарій сказав: «Тривалі молитви звершують ченці за обітницею, і тебе це не стосується; тобі ось що треба робити: залишатися тобі без молитви – те саме, що засудити душу на голодну смерть; читай одну молитву «Отче наш», і в ній знайдеш усе – і світло Богопізнання, і уроки для життя, і розраду, і силу для духу; уважно прочитати цю молитву, гадаю, не складно». Молодик прислухався до поради і раптом виявив, що після першого уважного прочитання молитви йому захотілося повторити її вдруге і втретє. Поступово в ньому зародилася любов до молитви, і його життя стало виправлятися. Покаянням грішника увінчалася і духовна боротьба преподобномученика Макарія за одного корисливого суддю, якому подвижник неодноразово передавав через різних людей гроші із запискою: «Віддаю останнє, більше не маю. Пожалій себе і мене».

Люди не раз отримували зцілення і від нетлінних мощей преподобномученика Макарія. Зокрема, в 1742 р. до гробу святого був принесений родичами полковник Олексій Глєбов, що не володів ні руками, ні ногами. Коли відспівали молебень, приклавшись до святих мощей, Глєбов повністю зцілився.

Протягом наступних випусків газета «Голос громади Житомирщини» буде подавати відомості про подвиги Небесних Покровителів і Заступників нашої землі. Всі святі землі Житомирської, моліть Бога за нас.

NewDay

Ікона Святого Макарія Овруцького

Ікона Святого Макарія Овруцького

Собор Волинських святих

Собор Волинських святих

gromada

gromada2