Суд розглядає справу «айтішників» з Коростенщини, які зламували сторінки у соцмережах та виманювали гроші

30.12.2022

До суду скерували справу дипломованих «айтішників» з Коростенського району, від шахрайських дій яких постраждали близько десятка жителів різних областей.

Про це повідомила пресслужба Житомирської обласної прокуратури.

Слідством установлено, що злочинне угрупування у складі трьох жителів Коростенського району, 1996-1998 років народження, з корисливою метою, протягом січня-травня минулого року займалися інтернет-шахрайством.

Усі троє членів угрупування (серед них одна дівчина) були дипломованими фахівцями у сфері інформаційних технологій. Тож, виходячи зі специфіки своєї освіти, розробили спеціальну злочинну схему ошуканства.

«Обвинувачені створили фішинговий сайт, на якому пропонували інтернет-користувачам підробіток. Зацікавлені у підробітку клієнти повинні були обов’язково зареєструватися на шахрайському сайті, після чого «айтішники» автоматично отримували доступ до їх персональних даних, акаунтів у соцмережі Instagram, а також усіх підписників. Отримавши такі можливості, ділки від імені клієнтів розсилали «друзям» повідомлення з проханням терміново перерахувати певну суму грошей на свій номер телефону. Одержаною «виручкою» ділилися між собою», – розповідають у прокуратурі.

Протягом декількох місяців від інтернет-шахрайства фігурантів провадження потерпіли близько десятка жителів різних областей України.

Викрито злочин за процесуального керівництва Житомирської обласної прокуратури спільно з відділом протидії кіберзлочинам в Житомирській області Департаменту кіберполіції НПУ, Управлінням СБУ в області та Головним управлінням Нацполіції в області, яке проводило досудове розслідування.

Примітка прокуратури: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальномупокаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Пресслужба ГУНП у Житомирській області уточнює, що обвинувачені є жителями Малинщини.

«Під час досудового розслідування правоохоронці встановили, що 24-річний житель м. Малина розробив схему заробітку на фішингу, а для її втілення у життя заручився підтримкою компетентних знайомих, 25-річного малинця та 26-річної жительки Малинської громади», – нагадують у поліції.

Отримавши доступ до сторінок, учасники групи змінювали паролі. Далі від імені користувачів зламаних сторінок розсилали прохання про позику. Аби не викликати підозри, просили невеликі суми, у межах 200 гривень.

28 грудня, після проведення всіх необхідних процесуальних дій, винесено обвинувальний акт усім трьом членам ОЗГ:

– організатору – у несанкціонованому втручанні в роботу автоматизованих систем, що призвело до витоку, втрати, блокування інформації, вчинених повторно, організованою групою (ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 361 КК України); у заволодінні чужим майном, шляхом обману, незаконних операціях з використанням електронно-обчислювальної техніки, організованою групою (ч. 4 ст. 190 КК України);

– обом поплічникам – у несанкціонованому втручанні в роботу автоматизованих систем, що призвело до витоку, втрати, блокування інформації, вчинені повторно, організованою группою (ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 361 КК України) та у заволодінні чужим майном, шляхом обману (шахрайство), незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки (ч. 4 ст. 190 КК України).

Обвинувачуваним за вказані діяння може загрожувати до 12 років позбавлення волі.

newday.org.ua