Скелелазна Мекка під Житомиром

27.11.2019

 Сорок скелелазних маршрутів, річка, парк і навіть дракон у скелях – усім цим вабить туристів скеледром у Денишах, пише журналістка Ірина Чириця, розповідає ukrinform.ua

  Скеледром у селі Дениші, що за 20 кілометрів від Житомира, давно закріпив за собою реноме спортивного об’єкта, де тренуються альпіністи та скелелази. Неабиякої популярності йому додав той факт, що саме тут нещодавно знімали українсько-словацький серіал «Слов’яни», локації якого облаштували прямісінько під скелею.

  Скелясті береги річки Тетерів у Денишах полюбляють не тільки екстремали, але й ті, хто шукає романтику і відпочинок на лоні природи подалі від міського шуму. Крім того, село відоме своїм однойменним санаторієм, де пацієнтів лікують радонові ванни та довколишня краса, адже цю місцевість доволі часто називають «поліською Швейцарією».

  Досвідчені скелелази називають кілька скельних районів в околицях Житомира, на яких прокладені маршрути різних рівнів складності. Зокрема, це «Голова Чацького», «Архів», «Пиріг», «Утюг», «Змій Горинич» та «Дениші» (йдеться про сам скеледром).

  Виникає логічне запитання, як у місті і поза ним утворилися усі ті скелі.

  Як пояснив професор кафедри розробки родовищ корисних копалин ім. проф. М.Т.Бакка Державного університету «Житомирська політехніка» Віктор Підвисоцький, такий рельєф є наслідком того, що територією області проходить Український кристалічний щит.

  «На Житомирщині багато гранітних кар’єрів, бо ця корисна копалина виходить у нас на поверхню. Скеледром у Денишах із точки зору геології – це гранітні виступи. Йому орієнтовно 800 млн – 1 млрд років і стоятиме він там за людськими мірками ще дуже-дуже довго. Як корисна копалина ці скелі не мають ніякої цінності та інтересу з боку геологів, тому й використовуються як спортивний об’єкт», – зауважив науковець.

  За його словами, граніти можуть вивітрюватися під впливом різних природних факторів. Саме тому поступово змінюється долина річки Тетерів, яка розмиває прибережні камені, що слабші за своєю структурою. Натомість скеледром сформований із дуже міцного граніту, тому й такий стійкий.

  Однією із цікавинок скеледрому є вірменська ящірка. Такі плазуни проживають в горах, а в Україну їх завезли у 1967 році й з того часу вони добре акліматизувалася у наших краях, утворивши стійку популяцію на скелястих схилах Денишів.

  Фрагменти зі скеледромом можна побачити у фільмі-мюзиклі «Гуцулка Ксеня» та мелодраматичному серіалі «Обман».

Читайте також: Костел Святого Антонія Падуанського в одному з найстаріших куточків України

newday.org.ua