Найвідоміші серцеїди біля ніг мами Роксолани з Житомирщини

20.03.2018

Газета “Голос громади Житомирщини” продовжує знайомити читачів з видатними земляками. Вже незабаром вийде свіжий номер. Сьогодні ж ми ділимося історією з попередніх номерів. Це розповідь про життя та творчість видатної актриси, нашої землячки Раїси Недашківської.

Вона – одна з перших красунь українського кіно. Її життя – ролі в культових стрічках та увага красенів-акторів.

Олег Янковський сказав мені: “Рая, а я ж був так у тебе закоханий!”. Кохання Янковського, як і інших, я просто не помітила“,- згадує народна артистка Раїса Недашківська.

Вона знімалася в ліжку з Роланом Биковим і Анатолієм Хостікоєвим. До неї залицявся найкращий у світі Шерлок Холмс Василь Ліванов і красунчик Олександр Збруєв. Про акторів завжди ходить багато чуток. Недашківська мала два нещасливих шлюби, та зізнається: “У моєму житті було лиш одне кохання“.

У 17 років Раїса зіграла Мавку у “Лісовій пісні”. На роль Лукаша пробувався Іван Миколайчук, однак його не затвердили. Пізніше в фільмі “Сон” він зіграв Шевченка, а вона Причинну. Але в житті Іван одружився з Марічкою, бо боявся, що та собі щось заподіє. Та перед смертю зізнався Раїсі: “Я ніколи не міг радіти життю, тому що тебе не було поруч“.

Недашківська говорить, що кохання до Івана було її духовними сходами:  

Я готова була завагітніти від його брата, тільки щоб у нього було дитя. Моя думка матеріалізувалась – його сестра подарувала їм чорноокого сина Тараса, котрий у них жив. Іван сміявся: «Така Недашківська бігає по хаті».

Актриса Марина Стриженова говорила колежанці: «Мені б твою морду, Рая, я б весь світ перевернула!»…

Краса і талант нашої землячки подарували їй багато визначних ролей. У культовому українському серіалі “Роксолана” Раїса зіграла матір головної героїні – пані Лісовську. Цікаво, що це прізвище є дуже поширеним саме на Малинщині. Власне прізвище актриси також має цікаву історію.

Усі Недашківські, яких я зустрічала в Сибіру, в Австралії, в Сполучених Штатах, родом з Житомирщини. В Малині місцевий історик подарував мені книжечку «Історія Недашок». Там написано, що ми з околичної шляхти – вона в 100-кілометровій зоні князів охороняла, шатри ставила,- розповідає Недашківська.

Актриса каже, що в її селі всі одне прізвище носять, тому відрізняли один одного за прізвиськами.

Нас, наприклад, називали Бувсунами. Спочатку ми були безунами, тобто «без унії». Отже, мої предки не ополячились, не олитовились – вони залишалися вірні православ’ю,- каже Раїса.

Якось творча група привезла «Лiсову пiсню» в її рідне село Старі Вороб’ї Малинського району. Зібралися всі односельці, навіть з маленькими дітьми прийшли, “начальства” наїхало.

Після перегляду пішли до нас у хату, де вже був накритий стіл. Баба Санька моя натішитися не могла: «Раєчка, я наче твоє весілля справляю».

Актриса згадує, як батько водив донечку-школярку їхні землі подивитись – між Недашками й Вороб’ями.

Я бачила там згарище на місці хати, старий яблуневий сад і затягнуту мулом копанку, де колись рибу коптили. А ще могили своїх родичів. Там лежать мої дідусь і бабуся, які померли від голоду в 1932-му…

115028

1636

недашківська

1129

115031