За кордон за 25 тисяч гривень: на Житомирщині ліквідували чергову схему виїзду «ухилянтів» за кордон

22.11.2022
На Житомирщині співробітники Служби безпеки України заблокували черговий канал протиправного виїзду за межі України чоловіків призовного віку на підставі фейкових документів про непридатність до військової служби.
 
За оперативними даними спецслужби, упродовж півроку організатори схеми «зняли» з військового обліку декілька сотень осіб, які підпадають під призов.
 
Оперативники спецслужби встановили, що «міграційну» діяльність організували двоє приватних підприємців із Житомира. Через спеціально створений телеграм-канал вони пропонували чоловікам призовного віку із усієї України виїхати за кордон «за станом здоров’я».
 
До пакета документів, які ділки виготовляли самостійно, входили:
 
– висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;
– аналогічна довідка центру комплектування та соціальної підтримки МО України;
– тимчасове посвідчення військовослужбовця про непридатність до військової служби.
 
До кожного «замовлення» фігуранти підходили індивідуально – документи виготовлялися з урахуванням регіону проживання замовника та з використанням бланків і печаток тих офіційних установ, до юрисдикції яких він територіально відносився.
 
Вартість «повного пакету» із «мокрими печатками» належних установ становила у середньому 25 тисяч гривень та «прив’язувалася» до курсу долара США на день угоди.
 
Працювали фігуранти за принципом «післяоплати» – замовник перевіряв правильність документів та сплачував повну вартість з їх виготовлення при отриманні у поштовому відділенні.
 
Правоохоронці затримали одного з фігурантів кримінального провадження у обласному центрі безпосередньо після відправки документів черговому ухилянту.
 
Під час проведення півдесятка санкціонованих обшуків за місцями проживання організаторів каналу, нежитлових приміщень та авто, які ними використовувалися, вилучено:
 
- підроблені печатки та штампи установ і лікарів, що фігурували у протиправній схемі;
- комп’ютерну техніку із розробленими кліше бланків, довідок і посвідчень;
- чорнові записи ділків із даними про клієнтуру;
- готівку, ймовірно одержану від незаконної діяльності;
- 7 мобільних терміналів, що використовувалися спільниками у протиправній схемі.
 
Наразі одному із фігурантів вже повідомлено про підозру за ч.3 ст.332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України) Кримінального кодексу України. Нині він перебуває під вартою. Вирішується питання щодо інкримінування вчинення аналогічного злочину його спільнику.
 
Тривають слідчо-оперативні заходи для встановлення усього кола осіб, причетних до організації схеми, і точного кількості «незаконних мігрантів». Перевіряється також причетність лікарів військово-лікарської комісії та посадовців одного з регіональних центрів комплектування та соціальної підтримки МО України, які могли «кришувати» і «надавати консультаційні послуги» організаторам схеми.
 
Блокування злочину здійснювали співробітники Управління СБ України в Житомирській області у співпраці зі слідчими ГУНП Житомирщини за процесуального керівництва обласної прокуратури.