На Житомирщині почастішали випадки передчасних пологів

17.11.2022

Кожна шістнадцята дитина, яка народилася на Житомирщині у 2022 році, – недоношена. А це понад 400 немовлят із майже восьми тисяч. Через пережитий стрес у зв’язку із повномасштабним вторгненням росії та проблеми зі здоров’ям мам почастішали випадки пологів на 35 та 36 тижнях вагітності, передає Суспільне.

Марта Шахраюк народила дитину передчасно.

“Взагалі я не очікувала, що вона так рано народиться, – каже Марта Шахраюк. – У нас дата пологів стояла на перше грудня, але дитина народилася трішки раніше. Це, звичайно, був великий шок для мене. Я дуже злякалася, оскільки у мене проблеми з нирками. У мене стент стояв”.

До відділення новонароджених недоношених дітей обласної дитячої лікарні Марта Шахраюк та її дитина потрапили, бо дівчинка не тримала температуру тіла.

“Нас навчили контролювати температуру тіла, навчили правильно годувати, – розповідає Марта Шахраюк. – Зараз ми на грудному вигодовуванні. Навчили оцінювати стан дитини, зокрема, і критичний стан дитини. Дома нас чекають тато і бабуся”.

Таких як Марійка та її мама, у відділенні новонароджених та недоношених дітей обласної дитячої лікарні станом на 16 листопада – 25. Щомісяця на перинатальному виходжуванні до 100 передчасно народжених немовлят.

“Ми навчаємо маму годувати дитину, – розповідає завідувачка відділення новонароджених та недоношених дітей обласної дитячої лікарні Віра Васьківська. – Немовля ще груди не бере. Ми годуємо з пляшечки, зі шприца. Набираємо, як тільки у мами з’явилося молоко. Ви бачите, немовлятко у такому кювезі – інкубаторі, як ми його називаємо. Він має бути затемнений. Тобто дитина не має бачити світла, бо внутрішньоутробно вона світла не бачить. Повинно тут бути дуже тихо. Ми не маємо грюкати біля цієї дитини. Це – сучасні технології виходжування дітей, коли темно, коли негамірно і коли біля дитини ось така укладка, за допомогою якої дитина отримує потрібне їй харчування. А далі, коли дитина зможе регулювати температуру свого тіла, її можна перемістити в ліжечко до мами”.

Лікування таких дітей, як Марійка, безмедикаментозне. З ними працюють психологи, ерго- та фізіотерапевти. Разом із ними у відділенні також немовляти, які народилися і передчасно, і з важкими вадами.

“Це дітки, які потребують штучної вентиляції легень, – каже лікар-анестезіолог реанімаційного відділення Артем Поляруш. – Це діти із вродженими вадами. Це діти, які потребують хірургічних втручань. Тобто, це випадки, коли патологія виникла ще під час вагітності. На сьогодні це дуже розширений список проблем, якими ми займаємося. Якщо дивитися за статистикою, це переважно діти, які потребують довготривалого лікування і штучної вентиляції легень. Зараз в реанімації у нас, слава Богу, перебуває тільки одна дитина. Недоношена. Хотілося б, щоб їх було якомога менше, але, на жаль, маємо тенденцію, що такі дітки народжуються. Якщо дивитися по тій ситуації, яка зараз відбувається у нас у країні, тобто війна, то на сьогодні недоношених діток стало більше”.

Перебування одного важкого немовляти у реанімації може коштувати до півтори тисячі доларів в день. Пацієнтам потрібні підгузки та харчування. Гроші виділяє держава, а також допомагають волонтери.

“У нас для складних неонатальних випадків є пакет, який нам проплачує держава, – зазначає завідувачка відділення новонароджених та недоношених дітей обласної дитячої лікарні Віра Васьківська. – Тобто ми отримуємо гроші, ми отримуємо медикаменти, витратні матеріали. А зараз, завдячуючи волонтерам, харчування для наших маленьких пацієнтів, підгузки ми роздаємо мамам безоплатно. До війни у нас були проблеми з підгузками, з дитячим харчуванням. Були проблеми з апаратурою. Невеликі, але були. На сьогодні, враховуючи ту кількість дітей, які у нас зараз є у відділенні, ні обладнання, ні лікарських препаратів ми не потребуємо” .

newday.org.ua