На Коростенщині автора легендарної «А льон цвіте…» називають просто – “Наш Лукич”

26.04.2018

 

Хто з українців не знає, чи хоча б раз у житті не чув милозвучну пісню «А льон цвіте…». Її мелодика зачаровує і надихає, а деякі слова є відлунням сьогоднішньої України – «Почорніли льони, не здавались в полон золотими, полягали сини і вставали із пломеню-диму».

Та найбільш знайома і рідна ця пісня полісянам, мешканцям Коростенщини. Адже автором славнозвісної пісні «А льон цвіте» є їхній земляк – український поет і журналіст Василь Юхимович, який родом з чудового села Сингаї Коростенського району.

Про це в програмі “Цікава Житомирщина” на радіо “Рекорд Фм” (Коростень), 100,6 Фм розповідає Олеся Дейнега.

Щороку, під час проведення літературного фестивалю «Просто на Покрову» у жовтневі осінні дні, письменники та прозаїки, гості Коростенщини  відвідують хату Василя Лукича у Сингаях, яка сьогодні стала музеєм життя і творчості українського митця. Саджають  дерева, читають вірші, діляться спогадами про Василя Юхимовича, фотографуються і насолоджуються краєвидами поліської природи.

Василь Лукич Юхимович народився 12 липня 1924 року. Навчався у Вінницькому педагогічному інституті. Має багато почесних грамот та медалей, є автором більше 20 книг поезій. Це «Матері», «Зоряна балада», «Юності цвіт», «Ровесники гроз» та інші, а також книг гумористичних віршів, збірок щедрівок і весільних пісень. Учасник Другої світової війни.

Василь Юхимович все своє життя присвятив народній творчості, культурі України. Він любив спілкування з митцями, художниками, обожнював відвідувати театр, концерти та філармонії. Він жив народним і професійним мистецтвом, чимало зробив для його розвитку в різні періоди своєї творчості, завжди був у вирі культурного і громадського життя. Поет був небайдужим до усього, чим жила Україна. Завжди закликав плекати рідну мову, звичаї, народну пісню. Він був справжнім патріотом своєї Батьківщини і малої батьківщини. «Наш Лукич» – так ніжно і досі називають Василя Юхимовича його колеги.

Василь Лукич – Заслужений працівник культури, Заслужений діяч мистецтв України, лауреат літературної премії імені Остапа Вишні. Був активним членом Міжнародної громадської організації «Земляцтво житомирян» у Києві. Помер поет у 2002 році.

У Коростені знаним письменником та журналістом Віктором Васильчуком започаткована Літературна премія імені Василя Юхимовича, яка вручається піч час літературного фестивалю «Просто на Покрову».

«Знов розквітли льони у Поліськім краю голубому. Повертались сини, як герої до рідного дому» – співається у пісні Василя Юхимовича, чого бажаємо і тобі, Україно!

Як писала раніше газета “Голос громади Житомирщини”,  на початку 70-х в одному з сіл перед очима Івана Сльоти – засновника і незмінного керівника Поліського академічного ансамблью пісні і танцю «Льонок» – відкрилось неосяжне море синьо-блакитного квітучого льону… Там же познайомився з немолодою льонаркою. Жінка розповіла, що чоловіка не діждалася з війни, а син учиться в місті і до матері озивається дуже рідко.

Не всім відомо, що, крім інших улюблених в народі пісень, Василь Юхимович є автором обробки слів та перекладу легендарної пісні “Альоша”

014660_vasyl_yukhymovych

ryytrulkmkjl1