Краєзнавці в Коростені відзначать 100-річчя затвердження Тризуба гербом УНР

08.02.2018

9 лютого о 14.00 в приміщенні центральної міської бібліотеки міста Коростеня відбудеться краєзнавчий хроноскоп, присвячений 100-річчю затвердження Тризуба державним гербом УНР. 

Також, відбудеться презентація книги “Українська національна революція 1917-22 рр. та її перебіг на Житомирщині”.

Як відомо, 12 лютого 1918 року затверджено рішення Ради Народних Міністрів і Малої Ради “Про установлення герба Української Народної Республіки”.

У протоколі засідання Ради Народних Міністрів від 12.02.1918 р. зазначено: «… Слухали справу про установлення герба Української Народної Республіки. Ухвалено внести в Раду закон про установлення для Української держави, прийнятого морським флотом герба Володимира Великого (без хреста)»

Уточнення «без хреста» пояснюється просто: місяцем раніше, 18 січня 1918 р. було затверджено військово-морський синьо-жовтий прапор УНР з тризубом, який мав хреста замість центрального зубця – на цьому наполягла Морська Рада, підтримавши вимогу військових моряків, які заявили, що без хреста на тризубі в море не вийдуть….

Того ж дня, 12 лютого, коли в Києві проходило засідання Ради Міністрів з приводу затвердження герба УНР, у місті Коростень зібралася Мала Рада з того ж питання, яка ухвалила Закон з формулюванням, що стверджувало продовження тисячолітньої традиції державотворення на землях України:

Гербом Української Народньої Республіки приймається знак Київської Держави часів Володимира Святого”.

Відтоді тризуб вже не зникав ніколи: навіть після окупації України  більшовиками княжий знак Володимира був спочатку на чорних знаменах повстанців Холодного Яру, повстанців Київщини, Вінничини та інших українських земель, пізніше – на прапорах і кокардах повстанців Української Повстанської Армії і знову повернувся як герб незалежної держави Україна 19 лютого 1992 року.

trizub

250400_original1