Чорнобильці з Овруча хочуть звільнення міністерки соцполітики та її заступниці — підписують петицію
Жителі Овруча збирають підписи під петицією про звільнення міністерки соціальної політики Оксани Жолнович та її заступниці Дарини Марчак.
Про це кореспондентам Суспільного Житомир розповіла місцева жителька Марина Переходова.
Дослівно: “Оскільки вони взагалі не володіють інформацією щодо людей, цим законом про статус Чорнобиля і зробили людям настільки багато проблем, що, я думаю, вони і самі вже не раді. Є люди, які переписувались із другої зони в третю. Цих реєстрів немає. Немає з 1993 і далі, тому що люди переписувались із одного будинку у другий, немає тих, хто виїжджав на працю, навчатися, на строкову службу. Це нечесно“, — сказала Марина.
Місцевий житель Анатолій розказав, що гроші виплачують частково.
“Треба бути або ліквідатором, або інвалідом Чорнобиля, або мати три роки з 1986 року. В мене ні того, ні іншого немає, але я прожив тут 33 роки. 2360 гривень виплачують, і то не всім, не зробили перерахунки“, — поділився Анатолій.
За словами місцевого жителя Михайла, наразі пільговики вже не можуть отримати безоплатні ліки.
“У мене перша категорія, я інвалід Чорнобиля. Вже виплати познімали, ліки безоплатні інвалідам Чорнобиля не дають. Сподіваємось на гірше, але очікуємо кращого“, — зазначив Михайло.
Зі слів місцевої жительки Валентини, доплати скоротили на понад 10 тисяч гривень.
“Все зняли. Було 18 тисяч, зараз — п’ять тисяч маємо. Мабуть, із квітня зняли“, — сказала Валентина.
За словами міського голови Овруча Івана Коруда, у громаді проживає понад 19 тисяч людей, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, серед них ліквідатори аварії, люди з інвалідністю першої, другої та третьої груп. Він каже, що люди захищають свої права та соціальні гарантії.
“Люди і депутати міської ради звернулися до уповноваженого з прав людини, була зустріч у Верховній Раді під головування першого заступника Корнієнка Олександра Сергійовича. Це питання обговорюється як на рівні депутатів, так і на рівні Кабінету міністрів. Ми сподіваємось, що Конституційний суд України прийме рішення, щоб захистити чорнобильців“, — зазначив Іван Коруд.
30 січня 2025 року до Овруча на зустріч із постраждалими внаслідок аварії на ЧАЕС приїхала заступниця начальника управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України в Житомирській області Ірина Козаченко. За її словами, з 1 січня 2025 року чорнобильські виплати поступово повертають. Ірина Козаченко сказала, що виплати отримають громадяни, які мають посвідчення потерпілого від аварії на Чорнобильській АЕС, не працюють та не змінювали місця проживання з 1 січня 1993 року.
“Постановою № 1524 від 27 грудня 2024 року та статтею 45 закону про державний бюджет передбачено, що факт реєстрації чи зміни реєстрації місця проживання підтверджується за результатами звірення пенсійного фонду з єдиним демографічним реєстром. Вже такий обмін відбувся в нас на початку січня. За результатами цього обміну встановлено підвищення 10 тисячам осіб. На сьогоднішні знову прийшли результати взаємообміну. Якщо у нас підтверджується, що людина не змінювала місце проживання після 1 січня 1993 року, таким людям теж буде встановлено підвищення з 1 січня 2025 року“, — сказала Ірина Козаченко.
У постанові №1524, за словами Марини Переходової, не врахували, що громадяни змінювали паспорти. У нових паспортах зазначене останнє місце реєстрації і люди не можуть довести, що вони проживали у забрудненій зоні.
